Zatankowanie nieprawidłowego paliwa – co dalej?

Istnieje wiele różnych przyczyn zatankowania złego paliwa do zbiornika swojego samochodu. Problem ten może zostać spowodowany przez nieuwagę, roztargnienie lub korzystanie naprzemiennie z samochodów zasilanych innym rodzajem paliwa.

Dość powszechnym problemem jest wlanie benzyny do zbiornika samochodu z silnikiem diesla. Nalanie oleju napędowego do auta benzynowego jest trudniejsze ze względu na wlew, który jest węższy niż pistolet z olejem napędowym, ale czasami takie przypadki również się zdarzają. Lepiej jest unikać takich sytuacji, ponieważ mogą one wpłynąć niekorzystnie na jednostkę napędową pojazdu. Warto wiedzieć jak postępować w przypadku wlania złego paliwa.

Benzyna w samochodzie z silnikiem diesla

Sprawą kluczową jest ilość benzyny, która została wlana do zbiornika pojazdu zasilanego olejem napędowym. Niewielka ilość nie stanowi dużego problemu w starszych autach, które zostały zatankowane do pełna olejem napędowym. Mieszanka rozcieńczona na poziomie 10-15% nie jest dla takich pojazdów trudna do spalenia. W nowszych jednostkach napędowych posiadających zaawansowane układy wtrysku taka sytuacja jest o wiele trudniejsza, ponieważ silniki takie są bardzo wrażliwe na niską jakość oleju napędowego. Benzyna pogarsza smarowanie, a to może doprowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy, pompowtryskiwaczy, pompy paliwa oraz pompy wysokiego ciśnienia.

Olej napędowy w samochodzie benzynowym

Mała ilość oleju wlana do zbiornika pojazdu z silnikiem benzynowym w większości przypadków nie prowadzi do uszkodzenia silnika. Odczuwalne jednak będą słabsze osiągi oraz gorsza kultura pracy jednostki napędowej. Często problemem będzie brak możliwości odpalenia silnika. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w pojazdach posiadających bezpośredni wtrysk paliwa. Wlanie oleju napędowego do ich zbiorników może spowodować uszkodzenie układu paliwowego. Jazda z dodatkiem oleju napędowego może też doprowadzić do uszkodzenia katalizatora oraz sondy lambda.

Co uczynić po zatankowaniu złego paliwa?

Bardzo ważną kwestią jest to kiedy kierowca zorientował się o swojej pomyłce. Jeśli nastąpiło to przed dalszą jazdę, nie należy próbować uruchamiać silnika. Bardzo często obsługa stacji benzynowej posiada odpowiedni sprzęt umożliwiający odpompowanie złego paliwa. W przypadku jego braku, rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej. W ofertach takich firm dostępne są usługi z zakresu odpompowania złego paliwa lub transportu pojazdu do warsztatu, który rozwiązuje takie problemy.

Przy wykryciu pomyłki w czasie jazdy, gdy auto po pewnym czasie zacznie tracić moc albo zgaśnie po pokonaniu kilkudziesięciu kilometrów, należy zatrzymać samochód i wezwać pomoc drogową. Najczęstszym rozwiązaniem problemu jest odpompowanie nieprawidłowego paliwa i dokładne czyszczenie zbiornika. Jeśli jednak nie przyniesie to odpowiedniego skutku, wówczas konieczna będzie bardziej precyzyjna diagnostyka i niezwykle kosztowna naprawa.