Jak często należy wymieniać olej w silniku?

Olej do silnika to płyn eksploatacyjny, który wlewa się do jednostek napędowych w wielu typach samochodów. Jego celem jest zapewnienie silnikowi właściwego smarowania. Nieodpowiednia ilość oraz jakość oleju ma niekorzystny wpływ na działanie silnika, a nawet prowadzi do całkowitego zatarcia. Taka awaria wiąże się z długim i kosztownym remontem kapitalnym silnika albo z jego wymianą.

Unsplash/Autor: christian buehner

Najważniejsze informacje związane z olejem silnikowym

Główne zadanie oleju silnikowego to efektywne pozbywanie się nadmiaru ciepła oraz ochrona wnętrza silnika przed korozją. Obecnie silniki są rozwijane w zakresie zwiększania osiągów i zmniejszania pojemności. Przekłada się to na ekonomiczne i optymalne eksploatowanie. W nowych pojazdach stosowane są więc oleje syntetyczne, które smarują wiele elementów silników oraz turbosprężarek. Wymieniając lub uzupełniając olej, trzeba zwrócić uwagę na jego rodzaj, stan i jakość.

Regularna wymiana oleju to podstawa

Regularna i właściwa wymiana oleju silnikowego odgrywa istotną rolę, ponieważ tylko dzięki temu olej może w optymalny sposób spełniać postawione przed nim zadania. Zużyty płyn eksploatacyjny traci właściwości smarujące i obniżające temperaturę silnika. Zwykle producenci zalecają wymianę co 30 tysięcy kilometrów, ale sporo zależy od silnika, eksploatacji auta, techniki jazdy, itp. Wymiany można dokonać samodzielnie, ale istnieje też możliwość skorzystania z takiej usługi wykonywanej przez stacjonarne lub mobilne serwisy, takie jak na przykład https://mobilnymechanik.wroclaw.pl.

Informacje producentów dotyczące częstotliwości wymiany oleju silnikowego, są dostępne w instrukcji obsługi samochodu. Często okresy wymiany są jednak związane z normalnym użytkowaniem. W przypadku intensywnego użytkowania auta w trudnych warunkach i na dalszych dystansach oraz agresywnego stylu jazdy, okresy wymiany ulegają sporemu skróceniu.

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego

Podstawowa zasada nakazuje wymianę oleju silnikowego przynajmniej raz na rok, niezależnie od tego ile pojazd pokonał kilometrów. Olej traci bowiem właściwości zarówno po przejechaniu pewnej odległości, jak również wraz z upływem czasu. Jeśli generowane są większe przebiegi roczne, wówczas wymiany należy dokonywać co 15-20 tysięcy kilometrów, a w przypadku dodatkowych obciążeń silnika, wymiany należy dokonywać co 10-15 tysięcy kilometrów.

Właściciele samochodów na gaz LPG powinni mieć na uwadze to, że ich pojazdy generują wyższe temperatury w komorach spalania niż auta z silnikami benzynowymi. W takich pojazdach zaleca się wymianę oleju nawet co 10 tysięcy kilometrów.

Dodatkowo wraz z olejem należy wymieniać filtr. Element ten odpowiada za wyłapywanie nieczystości krążących po silniku. Częsta wymiana oleju i filtra jest też dobrym pomysłem w starszych pojazdach o sporym przebiegu.