Typy wtryskiwaczy Common Rail

W pojazdach wyposażonych w dieslowskie jednostki napędowe można znaleźć różne typy wtryskiwaczy Common Rail. Ich znajomość jest przydatna, jeśli chodzi o ewentualne naprawy i ich koszty.

Dwa podstawowe typy wtryskiwaczy Common Rail

Współczesny rynek motoryzacyjny uwzględnia dwa najważniejsze typy wtryskiwaczy Common Rail:

  • elektromagnetyczne – są to podstawowe typy wtryskiwaczy. Ich praca polega na działaniu elektromagnesu, który otwiera i zamyka dyszę wtrysku. Dzięki temu można wtryskiwać paliwo do cylindra kontrolowanego przez sterowniki elektryczne. Wtryskiwacze tego rodzaju są niedrogie i popularne w wielu pojazdach. Ich mocna strona to duża trwałość,
  • piezoelektryczne – są to nowoczesne elementy wykorzystujące zjawisko piezoelektryczności w swoim działaniu. Umożliwia ono otwarcie i zamknięcie dyszy wtryskiwacza. W porównaniu z powyższymi wtryskiwaczami, elementy te zapewniają wielokrotny i precyzyjny wtrysk paliwa podczas jednego cyklu. Kompleksowa i nowoczesna konstrukcja sprawia, że cena takich wtryskiwaczy jest wyższa, a ich trwałość niska.

Można powiedzieć, że wtryskiwacze elektromagnetyczne nie mogą być stosowane w nowszych pojazdach, ze względu na ich wolniejsze działanie. Wersje piezoelektryczne są z kolei podatne na awarie elementów elektrycznych.

Istnieje też coś co stanowi kompromis między tymi dwoma typami wtryskiwaczy. Wielu producentów wprowadza bowiem na rynek wtryskiwacze elektromagnetyczne nowej generacji. Są one solidne jak wersje podstawowe, ale oferują za to szybsze działanie.

Postępowanie w przypadku awarii wtryskiwaczy

Gdy dojdzie do awarii wtryskiwaczy, ich wymiana może być bardzo kosztowna (szczególnie w przypadku elementów piezoelektrycznych). Na szczęście w naszym kraju działają serwisy, takie jak https://regeneracja-wtryskiwaczy.eu, które zapewniają skuteczną regenerację. Dzięki nim można przywrócić sprawne działanie wtryskiwaczy za dużo niższy koszt niż cena zakupu nowych podzespołów.