Samodzielna naprawa odprysków na szybach aut

Coraz większe grono ludzi posiada własne samochody. Zależy im nie tylko na jak najlepszym stanie technicznym, ale również na jak najlepszym wyglądzie pojazdów. Jednym z częstszych problemów jest odprysk pojawiający się na szybie pojazdu, gdy uderzy w niego jakiś drobny kamień, o który łatwo na drodze lub poboczu. Uszkodzenie takie nie jest wyraźnym pęknięciem, tylko stanowi uszkodzenie struktury szkła, które można usunąć samodzielnie bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu.

Przed naprawą odprysku widocznego na szybie, należy zwrócić uwagę na jego położenie i wielkość, ponieważ nie wszystkie uszkodzenia da się zlikwidować samodzielnie. Analizując te cechy należy wziąć pod uwagę własne bezpieczeństwo. Szyba może wypaść z auta lub rozpaść się na kawałki. Dodatkowo mocne pęknięcia wiążą się z problemami w przypadku kontroli policyjnej. Oto najpopularniejsze rodzaje pęknięć szyb:

  • Wzdłużne – są to dość rzadkie uszkodzenia o poważnym charakterze, które są groźniejsze od pozostałych typów uszkodzeń.
  • Punktowe – są łatwiejsze w naprawie, która jest bardzo skuteczna.

Samodzielna naprawa odprysków w polu widzenia kierowcy nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak w przypadku pęknięć o strukturze „pajączka”. Odległość pęknięcia od krawędzi szyby nie może być mniejsza niż 10 cm. Pęknięcie nie może mieć średnicy większej niż 20 mm, a odległość między pęknięciami nie może być większa niż 10 cm. W takich sytuacjach należy dokonać wymiany szyby czołowej w certyfikowanych warsztatach dysponujących odpowiednim sprzętem.

Co warto wiedzieć o samodzielnej naprawie odprysków?

Przed naprawą warto zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw, w skład którego wchodzi klej przywracający szybie około 90% jego wytrzymałości sprzed pojawienia się uszkodzenia. Sam proces naprawy jest zadaniem precyzyjnym wymagającym cierpliwości i dokładności. Przed przystąpieniem do pracy, należy upewnić się, że szyba posiada temperaturę pokojową. Naprawę należy przeprowadzić w garażu unikając promieni słonecznych.

Pierwszą czynnością jest oczyszczenie pęknięcia z wilgoci i brudu. Następnie należy rozprowadzić klej nad pęknięciem przy pomocy specjalnego aplikatora. Spadające krople zostaną dokładnie rozprowadzone wewnątrz uszkodzenia. Tak pokryte uszkodzenie, należy przykryć specjalną folią i wystawić ją na działanie promieni słonecznych. Po zdjęciu folii należy pozbyć się nadmiaru kleju przy pomocy specjalnej żyletki. Na szczęście dostępne na rynku zestawy naprawcze posiadają instrukcje, do których należy się stosować, aby przeprowadzić naprawę w sposób skuteczny.