Opony Run Flat – najważniejsze informacje

Na polskim rynku dostępnych jest wiele typów opon samochodowych. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje ogumienie typu Run Flat. Są to produkty, które zapewniają możliwość jazdy ze sporą prędkością nawet po ich przebiciu. Ogumienie takie nie jest narażone na wystrzał i dzięki niemu nie trzeba posiadać koła zapasowego. To właśnie dlatego wielu kierowców decyduje się na ich używanie.

Ogumienie znane jako Run Flat to opony, które pojawiły się w ofertach wielu firm specjalizujących się w produkcji ogumienia. Zostało to podyktowane zwiększającym się zapotrzebowaniem na opony, które pozwalają na dalszą jazdę nawet po przebiciu i utracie ciśnienia.

Jak działają opony Run Flat?

Współczesne opony Run Flat są bardzo solidne i posiadają wzmocnione ściany boczne. Są więc w stanie utrzymać ciężar pojazdu nawet po przebiciu. W takiej sytuacji można jechać z maksymalną prędkością 80 km/h.

Podstawowe atuty opon Run Flat

Ogumienie Run Flat to bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ nawet w przypadku przebicia możliwy jest dojazd do domu lub serwisu bez konieczności wymiany koła na zapasowe. Technologia Run Flat jest bardzo dobrze dopracowana, więc kierowca nawet nie poczuje momentu przebicia opony. Szybka utrata ciśnienia nie jest wyczuwalna i nie powoduje, że kierowca traci kontrolę nad pojazdem. Jest to więc opcja wygodna i bezpieczniejsza w porównaniu z oponami tradycyjnymi.

O czym jeszcze warto wiedzieć w przypadku opon Run Flat?

Opony Run Flat posiadają wiele istotnych zalet, ze względu na które wielu właścicieli samochodów podejmuje decyzję o montażu takiego ogumienia w swoich samochodach. Konstrukcje tego rodzaju dotyczą najczęściej opon o dużej szerokości i niskim profilu. Koszt takich rozwiązań jest o około 40% większy w porównaniu z ceną tradycyjnego ogumienia. Nie warto oszczędzać na swoim komforcie i bezpieczeństwie. Czasami niezbędne jest stosowanie specjalnej obręczy chroniącej przed zsunięciem się koła, a po pokonaniu 80 km opona nadaje się tylko do wyrzucenia i nie można jej naprawić.

Wymiana opon Run Flat wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu warsztatowego. Można więc zauważyć, że rozwiązanie to wiąże się z wyższymi kosztami, jednak warto je ponieść ze względu na komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.