Najczęstsze błędy w czasie holowania

Holowanie to czynność, która od czasu do czasu dotyka każdego kierowcę w przypadku pojawienia się nagłej awarii na trasie. Wielu kierowców wykonuje takie czynności na własną rękę, popełniając przy okazji sporo błędów. Konsekwencją są punkty karne i mandaty.

Przeciętny kierowca bardzo rzadko decyduje się na samodzielne holowanie. O wiele bardziej powszechne jest wzywanie firmy, która specjalizuje się w usłudze jaką jest pomoc drogowa. Brak doświadczenia przekłada się na błędy zarówno po stronie osoby holującej, jak i holowanej. Jednym z problemów jest przekraczanie dozwolonej prędkości (30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza nim).

Do grona powszechnych błędów zalicza się też brak sygnalizowania manewrów na drodze przez holowany pojazd. Błędem jest włączanie świateł awaryjnych. Uniemożliwia to sygnalizowanie skrętu czy też zmiany pasa ruchu. Problemem są też włączane światła mijania przez pojazd holowany. Oślepiają one holującego. Wystarczy tylko stosowanie świateł pozycyjnych.

Kolejnym błędem jest nieprawidłowe oznakowanie pojazdu. Z tyłu z lewej strony powinien zostać umieszczony trójkąt ostrzegawczy. Kolejny błąd to holowanie samochodów na autostradzie. W takiej sytuacji niezbędne jest skorzystanie z pomocy fachowców uprawnionych do wykonywania takich usług na autostradach.