Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – jakie kary za to grożą?

Zapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem jest obowiązkowe. Brak zapiętych pasów oznacza wiele różnych zagrożeń. Oprócz tego należy liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatów karnych. Poza tym niezapięte pasy mogą spowodować problemy z uzyskaniem odszkodowania w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego.

Z pasów bezpieczeństwa musi korzystać nie tylko kierowca pojazdu, ale również jego pasażerowie. Zabezpieczenia te doskonale chronią przed wypadnięciem z samochodu oraz przed innymi zagrożeniami pojawiającymi się w czasie zderzenia. Niezapięte pasy oznaczają również szereg innych konsekwencji i kar.

Konsekwencje związane z jazdą bez zapiętych pasów

Kierowca prowadzący samochód bez zapiętych pasów bezpieczeństwa dostanie mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Poza tym, kwota może się zwiększyć, jeśli również pasażer jechał bez zapiętych pasów. Kierowca jest bowiem odpowiedzialny za dopilnowanie tego obowiązku u pasażerów, a jego niedopilnowanie wiąże się z mandatem 200 zł i otrzymaniem 4 punktów karnych. Poza tym brak pasów zmniejsza kwotę odszkodowania otrzymanego od firmy ubezpieczeniowej. Takie zachowanie oznacza przyczynienie się do powstania szkody własnej.

Jazda bez zapiętych pasów – kary dla pasażera

Pasażerowie muszą również liczyć się z przykrymi konsekwencjami niezapięcia pasów. Oprócz kary dla kierowcy, również pasażer otrzyma mandat w wysokości 100 zł. Kierowca podczas kontroli może poinformować policjanta o tym, że pasażer rozmyślnie nie zapiął pasów, pomimo prośby, aby to zrobił. W takim przypadku ukarany zostanie tylko pasażer.

Zwolnienie z obowiązku zapinania pasów

W niektórych sytuacjach nie ma obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Obowiązku takiego nie mają kobiety w widocznej ciąży oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do zapinania pasów. Oprócz tego przewidywane są następujące zwolnienia z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa:

  • taksówkarz, który przewozi pasażerów,
  • instruktor nauki jazdy oraz egzaminator, który przeprowadza egzamin państwowy,
  • funkcjonariusze przewożący osobę, która została zatrzymana,
  • funkcjonariusze służb, takich jak Żandarmeria Wojskowa czy też SOP wykonujący służbowe obowiązki,
  • personel medyczny udzielający pomocy,
  • konwojenci transportujący pieniądze,
  • osoby niepełnosprawne lub chore, przewożone na noszach albo w wózku.