Sprawdzanie auta ze Szwecji po numerze rejestracyjnym

Każdego roku ze Szwecji do Polski sprowadzanych jest kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Jest to bardzo duża ilość. W przypadku sprowadzania pojazdu z tego kraju, istotne jest sprawdzenie podstawowych informacji na jego temat, takich jak przebieg, liczbę właścicieli, itp.

 

Sprawdzenie szwedzkiego auta z wykorzystaniem numeru rejestracyjnego – jak to zrobić?

Szwecja jest krajem oferującym dostęp do systemu, który pod wieloma względami przypomina polski CEPiK. Pozwala on na darmowe sprawdzenie informacji na temat konkretnego samochodu. Konieczne jest tylko posiadanie jego oryginalnego szwedzkiego numeru rejestracyjnego. Numer taki składa się z trzech liter oraz trzech cyfr. Posiadając taki numer można wejść na stronę internetową fu-regnr.transportstyrelsen. Następnie należy wpisać w polu numer rejestracyjny i kliknąć „Sök fordonsuppgifter”. Po chwili pojawi się strona przedstawiająca informacje na temat danego auta.

Przede wszystkim trzeba skontrolować czy numer rejestracyjny rzeczywiście dotyczy konkretnego auta. Jest to bardzo ważne, ponieważ wielu sprzedawców montuje pierwsze lepsze tablice. Przechodząc do zakładki „Fordonsidentitet” można wyświetlić dane, takie jak:

  • marka pojazdu,
  • model auta,
  • jednostka napędowa,
  • kolor,
  • rodzaj pojazdu,
  • numer VIN,
  • data produkcji auta

W zakładce „Fabrikat” można znaleźć informacje o marce, modelu i silniku, „Frag” to kolor nadwozia, a „Identifieringsnummer” to numer VIN pojazdu. Przy kupnie pojazdu należy sprawdzić czy w „Fordonsslang” znajduje się zapis „Personbil” (pojazd osobowy). Zapis „Lastbil” dotyczy pojazdu ciężarowego. Jest to istotne, ponieważ istnieją przypadki, w których pojazdy ciężarowe są zamieniane na osobowe po dołożeniu tylnej kanapy.

W zakładce „Agare/brukare” można sprawdzić liczbę właścicieli, a w polu „Förvärvsdatum” można sprawdzić datę kupna pojazdu przez ostatniego posiadacza. Zakładka „Besiktning” to ostatni zapisany przebieg, a pole „Mätarställning” podany jest łączny przebieg, a w „Senast godkända besiktning” znajduje się data odczytu przebiegu.