Przepustnica – podstawowe informacje

W pojazdach mechanicznych stosowanych jest wiele różnych elementów. Nawet osoby mało rozeznane w motoryzacji wskażą bez problemu silnik, akumulator, koła albo rurę wydechową. Trudniej jest jednak wskazać inne istotne komponenty, takie jak na przykład przepustnica. Warto uzyskać pewne informacje na jej temat.

Pixabay/Autor: Up-Free

Podstawowe informacje dotyczące przepustnicy?

Przepustnica to element stosowany wyłącznie w silnikach benzynowych. Jednostki dieslowskie charakteryzują się bowiem zapłonem samoczynnym. Sama przepustnica to element odpowiedzialny za właściwe dawkowanie stosownej ilości powietrza do benzynowej jednostki napędowej.

To właśnie za sprawą przepustnicy kierowca ma możliwość skutecznego kontrolowania tempa jazdy. Przepustnicą operuje się przy pomocy pedału gazu i to decyduje o prędkości oraz wykorzystaniu mocy silnika. Mocniejsze wciśnięcie pedału zwiększa ilość powietrza trafiającego do kolektora dolotowego. Do wtryskiwaczy z kolei trafia więcej benzyny napełniającej cylindry. Puszczenie pedału gazu sprawia, że przepustnica będzie prawie całkiem domknięta. Pozostaje tylko mała szczelina przepuszczająca minimalną ilość powietrza potrzebną do prawidłowego działania silnika na niskich obrotach. Przy hamowaniu klapy zbliżają się do poziomego ustawienia. Dostęp powietrza jest więc blokowany, a auto traci prędkość.

Przepustnica i jej wpływ na moc pojazdu

Za sprawą przepustnicy silnik może korzystać z maksymalnego zakresu swojej mocy. Duży rozmiar wylotu oznacza dużą ilość przekazywanego powietrza, a to poprawia prędkość maksymalną i przyspieszenie. Fachowcy z serwisu https://mobilnymechanik-poznan.pl oraz innych firm zauważają, że duże przepustnice utrudniają prowadzenie auta, ponieważ operowanie gazem wymaga dużego wyczucia. To oznacza, że niedoświadczony kierowca ma problemy z płynną jazdą sportowym autem.

Jednostki napędowe zapewniające duże osiągi najczęściej posiadają dwie przepustnice. Pierwsza umożliwia normalną jazdę, podczas gdy druga aktywuje się w przypadku bardziej dynamicznej jazdy związanej ze stosowaniem większej mocy silnika i generowaniem najwyższych obrotów. Najmocniejsze pojazdy posiadają tyle samo przepustnic co cylindrów.